תגובה למסיבת העיתונאים של צוות ספיבק-יונה

צוות מנואל דיבר עם חברי הועדה בעקבות מסיבת העיתונאים היום של צוות המומחים ספיבק-יונה. תחושת חברי הועדה היא שצוות המומחים לא קרא את הדו"ח בעיון, ואם קרא בחר במכוון שלא להתייחס לתפיסת העולם הרחבה שהוא מציג ולאוסף הצעדים המשמעותיים שהוצעו ע"י הועדה. כך לדוגמא הועדה קובעת כי יש לצאת למאבק מוגבר נגד כוח מונופוליסטי בכל שוק ושוק, לטפל מן השורש בכשלי היסוד עליהם היא מצביעה בתחום הרגולציה, בכשלי היסוד בסקטור הציבורי, בבעיות בתחום מיקור החוץ, להקצות סכומי עתק לחינוך   ולהרחיב את אחריות הממשלה בעניין ועוד ועוד, הכל מפורט בדו"ח. אנו ממליצים לציבור לקרוא לפחות את סעיף "תמצית דבר ועיקרי ההמלצות" מתוך פרק ההשקפה של הדו”ח ולהחליט בעצמם.

נתייחס לטענות המרכזיות:

טענה 1
פרופ’ ספיבק: צריך להגדיל את הוצאות הממשלה בכ-20 מיליארד שקלים באמצעות העלאת מס חברות
העובדות:
כנראה שלא היה לפרופ’ ספיבק זמן לקרוא את הדוח. הוועדה ממליצה על מהלך חד של העלאת מסים שלא היה כמותו שנות דור, גם לעומת המצב כיום, וגם אל מול המתווה של המשך הורדת מסים אותו ביטלנו. העלינו את מס החברות ל-25%, זאת כאשר המס היה אמור לרדת ל- 18% עד שנת 2017. כל אחוז מס חברות מביא ברמות האלה של מסוי תוספת של כ- 700 מיליון ₪. ספיבק-יונה טוענים שיש לגבות עוד 20 מיליארד ₪ מעל לרמה הנוכחית, כדי להגיע לכך צריך להעלות את שיעור מס חברות לפחות ל-55%! אין מדינה בעולם שמתקרבת לשיעור כזה! לפחות את החישוב הפשוט הזה אפשר היה להציג לציבור.
בנוסף, פרופ’ ספיבק טוען שאפשר גם להעלות את מס ההכנסה – שוב, כנראה שלא קרא את הדוח: אנו ממליצים להעלות את המדרגה העליונה הנוכחית ל-48%, ולגבות מס נוסף (חדש) להכנסות מהון ועבודה מעל למיליון שקל לשנה, בשיעור של 2%, כך שהמס השולי יגיע ל- 50%. כדי לגבות אפילו רק עוד 10 מיליארד ₪ היה צריך להעלות את המס השולי ל- 70%. באיזו מדינה זה קיים?

ועדת טרכטנברג מייעדת כ-4 מיליארד ₪  תוספת תקציבית לשרותים חברתיים וכ-6 מיליארד ₪  כבר השנה בהקלת נטל המס על אוכלוסיית המשפחות העובדות בדגש על הורים לילדים קטנים, כלומר סה"כ סכום של 10 מיליארד ש"ח לשנה כבר בשנה הקרובה. בסך הכל הועדה מציעה 60 מיליארד ₪  על פני חמש שנים.

טענה 2:
פרופ’ יונה: "נדרש אומץ ציבורי כדי להתנער מקלישאות חבוטות ולהודות שהשוק לא יכול לספק
פתרונות לתחלואי החברה."

העובדות:
זו התרסה כנגד דוח הועדה, בו כתוב מפורשות ומוסבר ארוכות שיש לרסן את כלכלת השוק. אם כך, לא נותר אלא להסיק שהמרצע יצא מהשק, ושפרופ’ יונה בעצם רוצה מסגרת כלכלית אחרת לגמרי, לא של כלכלת שוק מרוסנת והוגנת! רצונו לגיטימי, הרי אכן ישנן עדיין 2 – 3 מדינות בעולם (מתוך 194) שמקיימות משטר כלכלי אחר לגמרי, ויש להודות שיש לא מעטים שעדיין אוחזים בנוסטלגיה למשטרים עברו. אבל אנא שיקום ויגיד זאת ביושר, מבלי להתחבא מאחורי מכבסת מלים.

טענה 3 :"הדוח לא מקובל", "זו מריחה", "ניאבק בו".

אנו רוצים לשאול מה זה "לא מקובל?" האם הכוונה שההמלצות כולן לא מקובלות, ועל כן הם לא רוצים שהמלצות אלו ייושמו? שלא רוצים יום חינוך ארוך? לא נקודות זיכוי נוספות להורים? שמשקל ההוצאה האזרחית לא יעלה? שלא נוריד מסי קנייה ונילחם במונופולים? שלא ייבנו דירות להשכרה לטווח ארוך?

ביקורת היא לגיטימית. היינו מבינים אם היו אומרים שבנקודה זו או אחרת יש פער, שמקווים שההמלצות האלה ייושמו אבל היו רוצים להוסיף כמה דברים; או שהמלצה מסוימת לא נכונה בעיניהם ובמקומה היו מעדיפים צעד אחר.

אבל האמירה ש"הדוח לא מקובל" ו"אין בו כלום" חושפת כנראה משהו אחר.

ביקורת היא כאמור לא רק לגיטימית אלא גם רצויה, אולם היינו מצפים שתהיה הוגנת ועניינית, ולא אוסף של אמירות מוכנות מראש ושאינן עומדות בפן הלוגי ו/או העובדתי.

30 תגובות לתגובה למסיבת העיתונאים של צוות ספיבק-יונה

 1. Pingback: אז מה באמת שוות המלצות טרכטנברג • מחאת הדיור

 2. Pingback: אז מה באמת שוות המלצות טרכטנברג • שוקי גלילי 101

 3. הכוונה של ספיבק כמובן היא ש-20 מיליארד ש"ח יגיעו מכמה מקורות ביחד: מס ההכנסה על העשירים, מס רווחי הון ודיבידנדים ומס החברות. אז נא לא לעוות נתונים ולדבר על מס חברות של 55%, זה לא מה שהוצע.

 4. יאיר says:

  שלום לכולם ושנה טובה!!!!!
  אדון ביבי נהנתן נתניהו עשה דבר חכם הוא הקים מהר וועדה לבדיקת המצב.
  כנראה שהנהנתן נתניהו חשב שוועדת טרכטנברג היא הסופר~טנקר לכיבוי
  שריפות(המחאה)אבל ברצוני להגיד למר נהנתן נתניהו אנחו לא השריפה של
  הכרמל אנחנו נשרוף אותך בקלפי***כן***כן***מה שאתה שומע את הכיסא
  הבא של משרד ראש הממשלה יתפוס מישהו שאנחנו נרצה***כן***כן
  וזה יהיה מישהו שדוגל במפלגה סוציאל~דמוקרטי***כן***כן
  זאת לא תהיה יחימוביץ.היא יכולה להיות שותפה לממשלה כזאת!!!!!
  מי שישלוט כאן במדינה תהיה מפלגת העם ושמה בישראל
  ***צדק~חברתי***
  חג~שמח***ושנה~טובה****מפטריוט אמיתי***&&&$$$###@@@

 5. יפתח says:

  שלום וחג שמח לחברי ועדת טרכטנברג.

  להלן תגובתי לאחר קריאת הדו"ח.

  1. התעלמתם כמעט לחלוטין מהנתונים המדהימים שהביא אבי בן בסט מנכ"ל האוצר לשעבר על כך שכל שנה הפטור ממיסים מגיע ל39 מיליארד שקלים מתוכם 33 מיליארד ל2 העשירונים העליונים ולטייקונים. באף מדינה בעולם אין דבר כזה מבינת גודל הסכום.(כתבתם משהו על 7 מיליארד שקלים……)
  2. התעלמתם מההפרטה המאסיבית של השרותים החברתיים והתוצאות שלה.
  3. לא הזכרתם כלל שאחוז האבטלה בין גילאי 35 ל55 הוא 25% ויותר.

  אלו רק חלק מהנושאים שהתעלמתם במכוון. כולכם יודעים את הנתונים וכולכם שירתתם בדו"ח את הממשלה והעשירים.

  וכן, אני סוציאליסט ומתגאה בזה.

 6. בהפגנה הבאה דפני ליף תצעד בלעדי. היא לא רוצה טיפול מונע בעששת עד אשר יובטח לה גם טיפול שורש חינם. ראש מאהל בפריפריה סיפר לי איך "מנהיגי מחאה" מן המרכז ציננו את התלהבותו כשהתגאה במציאת פתרונות לכמה ממשפחות מחוסרי הדיור במאהל. "הם לא באמת רוצים שאפנה אותם מהמאהל, הם רוצים פיצוץ." העם דורש גם קצת שכל חברתי, ולא את האיוולת המהפכנית הנושנה "ככל שירע כן ייטב". אני אמשיך לתמוך בכל לב במטרות המחאה, אבל העניין רציני מכדי להישאר בפאזה האופורית של נאומים ומופעי אמנים בכיכרות; צריך לעבור לשלב המהפכנות המעשית: משפחה אחר משפחה, דירה ועוד דירה

  • איתי תבור says:

   כמישהו שנמצא בפנים , לא ראיתי מעולם את מה שאתה מתאר.
   יש מדיניות מכוונת של עיריית תל אביב לא לפתור את הבעיה הזאת.

 7. אני חייב לציין שדברי הפתיחה היו מצויינים.על דברי הפתיחה הייתי חותם בארבע ידיים, זו חברה שכל אחד היה רוצה לחיות בה.נקווה שהקו יהיה לגבות את דברי הפתיחה ב 100% מעשים.

  הרי הציבור אמר את דברו.צורת ע(ו)בדי קבלן פשוט מרסקת את הציבור החלש ביותר.היא גורמת לניכור ומעשירה את המתווך על חשבון העובד שלרוב גם מנוצל בתנאים הבסיסיים ביותר.(ראה תביעות כנגד חברות השמירה והניקיון, וכדוגמא החשב בזמנו עשה בדיקה ומצא ניצול כמעט מלא בחברות הקבלן שהוא בדק עד כדי כך שהוא חייב אותם להחזיר מיליוני שקלים!!).

  למה שמזכירה תהיה עובדת חברה והמנקה לא?למה החשמלאי בחברה כן והשומר בחברה לא?האם המנקה והשומר זמניים?האם זו עבודת מיקור חוץ שמוגבלת בזמן ובכמות??

  הוועדה אמרה: "קובלים על הקבלן" אך יחד עם זאת אין אמירה ברורה שלא משתמעת לשתי פנים שצריך לבטל אותו!, לא מהיום אלא מלפני שנים כבר.

  עוד דבר זה כמו שנאמר ע"י מנהיגי מחאת הקוטג’ שהתחילו את הניצוץ שהתחיל את כל הבעירה והציגו את הבעיות הכואבות להם ואף הציגו עובדות, מסמכים ומסקנות איך לתקן, ואין תיקון.

  ציפינו מהוועדה שתשנה סדרי עולם, שתאמר עד כן.שמה שלא היה נכון חייב להיפסק מיידית .אלא להמליץ ולחייב לעשות.

  בכל מקרה, תודה לצוות שעשה עבודה טובה ושתהיה לכם שנה טובה.

 8. אלון says:

  דפני ומנהיגי המחאה מוכיחים שהם חבורה של אנרכיסטים, שיגרמו לעצמם לאבד את לגיטימיות העם
  הבעיה היא שמאחר והם לא מצטרפים לפתרון הממסדי הלגיטימי הם יתחילו לאבד רלוונטיות

 9. ציטוט מאיש שסלד מסוציאליזם:

  דאגתו האמיתית של העובד הוא חוסר הביטחון של קיומו, הוא לא בטוח שתמיד תהיה לו עבודה, הוא לא בטוח שהוא תמיד יהיה בריא, והוא צופה כי הוא יהיה יום אחד זקן ולא כשיר לעבודה. אם הוא נופל לתוך עוני, גם אם רק באמצעות מחלה ממושכת, אז הוא חסר אונים לחלוטין, נותר לנפשו, והחברה אינה מכירה בכל התחייבות אמיתית כלפיו מעבר לעזרה הרגילה עבור העניים, גם אם הוא עבד כל הזמן בנאמנות ובחריצות. העזרה הרגילה עבור העניים, לעומת זאת, רחוקה מלשביע רצון, במיוחד בערים הגדולות, שם זה הרבה יותר גרוע מאשר בארץ.

  אוטו פון ביסמרק, 1884

 10. teammanuel says:

  בוקר טוב, תודה לכולם על התגובות, היום ב-11 מנואל עונה על שאלות ותשובות בפייסבוק וטוויטר, נשתדל לענות גם על תגובות מהבלוג ונפרסם את כל הש"ות כפוסט חדש לעיונכם.
  שנה טובה לכולם!
  צוות מנואל

 11. ליאור says:

  צריך לשים דברים על השולחן: הוויכוח הוא בין אנשים שאין להם שום אחריות כגון יוסי יונה שהוא ראש מחלקה לחינוך בבן גוריון וגם אם הבורסה תצנח ב30 אחוז לא יקרה לו כלום, לבין אנשים שעומדים להבחן בתוצאות מעשיהם וצריכים להביא תוצאות. לדבר לא עולה כסף והרדידות והפופוליזם של כמה מומחים מטעם עצמם בתוספת מרץ הנעורים של כמה תל אביבים צעירים,מאוהבים בעצמם ועשירים- לא יביאו שום דבר חוץ מהמון אקשן. חבל שלזה קוראים אצלנו "דיון ציבורי" ועוד חייבים להתרפס לפני האספסוף ולהגיד שהוא ה"ישראלים החדשים", כאילו הצפונים האלה קשורים במשהו לישראלי הממוצע שעושה צבא,מילואים וחי בנהריה. חבל.

 12. יורם says:

  חיפשתי בדוח מהלך אופרטיבי שיבטיח הגברת התחרותיות במשק כפי שהוועדה היתה אמורה לעשות, לא נמצא כזה, אחד הגורמים הידועים במניעת תחרות ויצירת מונופולים עליו זועקת מדינה שלמה ,הינו מכון התקנים, במקום לטפל בבעיה באופן רציני, מבטיחים לנו בדוח רפורמה שעליה אחראי משרד התמת, החממה למניעת תחרותיות, התעלמותה של הוועדה מבעיה זו , פוגעת פגיעה אנושה באמינותה הציבורית של הוועדה ובמסקנותיה, וחבל, יכולתם ל הביא לשנוי אמיתי.

 13. אילן says:

  משרד הביטחון ומשרד האוצר חייבים לגימלאי צה"ל למעלה מ 2 מיליארד

  שקלים בגלל הסכם שלא מוממש ומריבה בין 2 הגופים האלה .גם שר הביטחון

  וגם שר האוצר מודים בשחיקה אדירה ומטילים האשמה האחד על השני

  וראש הממשלה אינו מגיב!!!!

  למעלה מ22000 גימלאי צה"ל – נגדים וקצינים בדרגות של עד סא"ל כולל

  חיים מפנסיות עלובות -שכר המינימום ומטה מתוך 34000 גימלאים

  הנושא הובא לידיעתך בפניות כולל של ארגון צוות ואתה התעלמת!!!!

  איך אתה מקצץ בתקציב הביטחון לפני שאתה מתריע ודואג לסיים את

  הפרשה? זה לא רק צדק חברתי אלא צדק חוקי ???

 14. ררמ says:

  אני דווקא מסכים עם מרבית ההמלצות. עם זאת, ברור לגמרי שבמתווה הקיים לא תצליחו ליישם שום שינוי משמעותי. לטעמי עיבוי המערך הרגולטורי לא בהכרח ייצר שינוי כל עוד לרגולטורים אין שיניים. למעשה אני חושב שהרגולטורים הפכו לסוג של בדיחה והחוק לאות מתה ואולי היה זה כך מעולם.
  לגבי ספיבק ויונה, לטעמי המדובר בשני פליטים שנזרקו מקומת מקבלי ההחלטות ולפיכך משמשים אופוזיציה אוטומטית לכל דבר ועניין. במילים אחרות, נראה כי ספיבק ויונה מעוניינים רק בפרסום וביוקרה.
  יתרה מכך, ראוי שהציבור יהיה ער לעובדה שהמונח "אנשי אקדמיה" אינו מצביע בהכרח על ניקיון כפיים, שהרי האקדמיה בישראל היא אחד הסקטורים המושחתים ביותר במדינה. ועובדה קיימת היא שהרמה נמוכה מאוד ביחס לעולם ולא מדובר במחסור בתקציבים אלא ברפיסות מקצועית ובעסקנות.
  מה שחסר לנו זו רוח חלוצית ואידיאולוגיה. וצריך לזכור שזכות תעמוד לנו רק בגלל שמדינת ישראל היא מדינה יהודית ולא בגלל שום דבר אחר.
  בטווח הקצר הסיכון המערכתי יכתיב את המדיניות. תגידו תודה שאתם חיים בישראל ולא בשום מקום אחר.
  שנה טובה לכולם.

 15. Pingback: שנה טובה: נתניהו יורה לעצמו ברגל, צוות מנו נגד צוות ספיבק בקרב על פסלון החסינות, אריה דרעי בצד הנכון « מאפיהו

 16. שלומי says:

  ביבי הפעלולן, התעלולן והלולין! פרופ’ טרכטנברג היקר. לא הבנת שביבי משתמש בך ככלי משחק על מנת להמשיך בשיטותיו לעבוד על ולבבל את הציבור? אני מתפלא עליך!
  את ביבי לא מעניין כלום חוץ מלהחזיק בכסא בכל מחיר. אדם שמסוגל לחתוך לקשישים את קצבת הזקנה שלהם בצורה כל כך מרושעת, איננו בן אדם בעיניי.

  ביבי חייב לפנות את הכסא באופן בהול ומידי מפני שהפעם באמת הגיעו מים עד נפש ונמאס לראות את האיש הזה.

  מאחל לכל עם ישראל שנה טובה ומתוקה, ואמן כן יהי רצון, ללא ביבי.

  שלומי.

 17. יוסי שאול says:

  פרופ’ טרכטנברג היקר
  דומה שלא קראת את הדו"ח שלך בעצמך כי הוא רצוף סתירות.
  אנו הציבור לא ביקשנו לתת לך במה לפרוש את השקפת עולמך אלא
  להביא את השקפת עולמנו לידי ביטוי. אינך מומחה טוב יותר מספיבק או מכל אזרח אחר! כשהציבור אומר לא לעובדי קבלן הוא ממש מתכוון לזה! הוא לא מתכוון למכבסת המילים של מיקור חוץ. בלינק המצורף למטה תמצא תגובות ענייניות כפי שביקשת, על ידי ארגונים רבים. אגב, לא קומוניסטים כמו שאתה חושב. וכשכל כך הרבה ארגונים ואזרחים סבורים אחרת, השקפת עולמך שווה יותר משלהם. כשלת בניסיון לייצג את הציבור כפי שהתיימרת וחבל שלא עמדת בדברך.
  http://www.drishot.org.il/

 18. שוקי גלילי says:

  הגיע הזמן להפסיק להפיץ את השקר הזה, שאם אינך שייך ל"אסכולת וושינגטון" או זרם דומה של ימין כלכלי, אז אתה בהכרח קומוניסט.

  פרופ’ ג’וזף שטיגליץ (זוכה פרס נובל, לשעבר המדען הראשי של הבנק העולמי) אומר בספרו מ-2001, שזוהי דרכם של הקיצונים למנוע דיון רציני במדיניות שלהם.

 19. יוסי זעירא says:

  חבל שהתגובה כל כך לא מדוייקת. הגדלת ההכנסות ב-20 מיליארד שקלים חדשים שבהצעת הצוות שבראשותי לא היתה רק ממס חברות, או רק ממס הכנסה, אלא ממקבץ של שינויי מסים, חלקם דומים לשלכם וחלקם גבוהים יותר, אך בוודאי לא קרובים להאשמות המקרתיסטיות המופיעות לעיל. הצעותינו ידועות לכם כי העברנו לכם את מסמכנו, אך נשמח לחזור עליהן:
  העלאת מס החברות לרמה של 31%.
  צמצום משמעותי של הפטורים ממס חברות (אך לא מלא).
  העלאת מס ההכנסה האישי בשתי מדרגות, מעל 40 אלף שקלים חדשים למס שולי של 50%, ומעל 80 אלף שקלים לחודש למס שולי של 55%.
  הגדלת מס המעביד לביטוח הלאומי ב-2 אחוזים.
  העלאת מס על רווחי הון ל-30%.
  כפי שהקורא רואה, זה שונה מאד מהמספרים שזרקתם לעיל בחוסר אחריות, וחבל.
  חבל, כי גם הצעותיכם מעידות על כך שאתם מבינים כי לממשלה יש אחריות לגידול בפערים הכלכליים, אחריות עליה חברי ואני הצבענו מזה שנים רבות. אני שמח שסוף סוף הצטרפתם להבנה זו. אך בינתיים המצב הוחמר ויש צורך בצעדים נמרצים יותר, ובעיקר יש צורך בביטול כלל ההוצאה, שכן הוא מונע מכם להשתמש בתקבולי המסים שאתם מעלים כדי לשפר את השירותים הציבוריים. חבל, כי לזה אין לי כל הסבר, מלבד מחסום פוליטי. שהרי לכלל ההוצאה אין הצדקה כלכלית. ההצדקה היחידה, לדברי מנואל, היא שאם תגדל ההוצאה מי יודע לאן יקחו את זה, כלומר חשש מהשרים הבזבזנים. זה לא שיקול מקצועי, זה משחק פוליטי, וזה משחק פטרנליסטי לא יאה. השרים הם נבחרי ציבור וצריך לתת להם קצת יותר קרדיט. הזלזול במערכת הפוליטית והרצון לתמרן אותה גם הם תרמו לשחיקתה. ולסיום, כולנו חרדים לחברה ולכלכלה בישראל, וכולנו מנסים לסייע. ויכוחים הם לגיטימיים בחברה דמוקרטית, ובוודאי בין חברים. לכן הדבקת כינויים המריחים ממקארתיזם היא לא ראוייה ולא נאה. אני מצפה להתנערות רשמית שלכם מסגנון דיבור זה.

  • היי טקיסט says:

   מר זעירא, ההמלצות שאתה מתאר ישימו אותנו במקום ראשון במערב בהפרש ניכר.

   כמו בגרמניה המזרחית, הדבר יגרור בריחת הון ומוחות. לפחות המהנדסים והרופאים יילכו למקומות בהם לא גוזלים את כספם בצורה כה מבישה. אולי המוחות המבריקים של פילוסופים כמו חברך פרופ׳ יונה יישארו, אבל נראה שלא יהיה מי שיממן אותם.

   כן, אני כותב את זה ביודעין שיקפצו עלי הבריונים-סוציאליסטים-רגשנים ויגידו ״יאללללההה לך לא צריך אותךךך אל תאיים!!!״. אבל בריחת מוחות היא תופעה אמיתית. היא מתרחשת כאשר אנשים מוכשרים לא מתוגמלים. ואם תתרחש, בסוף לא יהיה מי שישלם את כל המסים המפלצתיים שלכם, והמדינה תיכשל. אתם חושבים שזו אולי הגזמה, אבל אישית, ביום שהצעות כמו שלכם מתקבלות, אני אחפש את עתידי במקום אחר (למרות שאני עוד לא מגיע למדרגות מס אלה). ואני ממש, ממש לא היחיד.

 20. אריאל says:

  אני קורא למומחי המחאה שאולי קוראים ומגיבים כאן להציג מסמך אלתרנטיבי. אני רוצה לראות: הצעה א: ועדת טרכטנברג. הצעה ב: מומחי המחאה. אקרא, אשפוט ואחליט. אם יש כזה מסמך ופיספסתי אותו – אלף סליחות, אשמח לקבל לינק (האימייל שלי רשום). באתי למרבית ההפגנות עד כה, אבל התמיכה שלי בהמשך המחאה מתחילה להיסדק כשאין הצעה נגדית מצד המומחים. כבר עבר מספיק זמן בשביל לגבש כזו. הצעת טרכטנברג נראת לי יפה, וזאת למרות שאני בצד שהולך לשלם יותר ולא לקבל יותר.

 21. שלומית says:

  הדוח משקף הלך רוח של רצון לשינוי המציאות של הקפיטליזם החזירי. הדרך עוד ארוכה והפיתרון ברובו אינו תלוי דווקא בועדה כזאת או אחרת אלא בחינוך לאחריות אישית, לדאגה וערבות הדדית. לא רק של המנהיגים של של כול אחד מאיתנו. מאוד תמוהה בעיני הדרישה ל"חינוך חינם מגיל שלושה חודשים." יש כאן עיוות נוראי וכניעה מוחלטת לערכים של הקפיטליזם החזירי בצורתו הגרועה והמזעזעת ביותר. במקום לדרוש חופשת לידה של למעלה משנה כדי שתינוק יטופל בידי אמו האוהבת ויכנס למוסדות החינוך בגיל שהוא בשל לכך, דורשים תקציב ממשלתי כדי לזרוק את התינוק הרך לאיזה "מוסד חינוכי" שבו יטופל בידי זרים. מזל גדול שדרישה מזעזעת זו לא נענתה. יש מדינות באירופה שבהן חופשת הלידה היא אפילו שנתיים.

 22. יוסי says:

  אני מצטרף לביקורת על ועדת טרכטנברג. לדעתי ועדה זו נועדה ע"י מר נתניהו להוות ספין על הציבור על מנת למסמס את מחאת העם בישראל כנגד הפערים החברתיים הקיצוניים שהתפתחו פה בעשרות השנים האחרונות.

  בלינק הבא ניתן לראות טבלה שמפרטת את הפערים הגדולים בין המלצות ועדת המומחים לבין אלה של ועדת טרכטנברג:
  http://j14.org.il/articles/7451

  פרטים נוספים על עבודת ועדת ספיבק בלינק הבא:
  http://j14.org.il/spivak/

 23. טרכטנברג ככל הנראה לא בדק את מבנה שוק הכלכלה הישראלי says:

  לו רק בדק את הדרכים ה"יצירתיות" של גופים עיסקיים גדולים לחמוק מתשלומי מס היה מבין שמס חברות 36 אחוז אינו בעייתי.
  הבעיה העיקרית היא חוסר רגולציה בשוק וריכוזיות יתר.
  כשיבואן האוטובוסים הגדול ביותר בארץ הוא גם הבעלים של מפעל הרכבת האוטובוסים היחיד בארץ וגם בעלים של 2 אשכולות של תחבורה ציבורית ושותף בחברה עם חברת האוטובוסים הגדולה בארץ והוא גם בעלים של חברת ביטוח ושל יבואנית מכוניות פרטיות ושל חברת השכרת רכב וליסינג הכי גדולה בארץ.
  והשותף העיקרי שלו הוא השותף השני בגודלו של קונצרן הענק השולט בתחום עיסקי המזון, התיירות, הנדלן וגם הבעלים של חברת המשאיות הגדולה בארץ.
  אבל רוב החברות אינן בורסאיות ולכן השותף השקט נותר חבוי אבל בפועל שולט בכל תחומי החיים שלנו.

  כשהמדינה שפתחה את תחום התקשורת לתחרות (כמו התחרות האמיתית שהיתה בתחום השיחות הבינלאומיות) מאפשרת לאיש עסקים להשתלט באמצעות מינוף על חברת הסלולאר גדולה בארץ מבלי שהרגולטר יתערב. יתר על כן הבעלים החדש מרוקן את קופת החברה בדיבידנדים שמנים כשאינו פורע את האכ"ח הקונצרני שלו המדינה אינה מגיבה. וכל התשלומים והרווחים המוםרזים הללו משולמים מתעריפים לא הגיוניים שנגבים מהלקוחות. שר התקשורת דומה למאוורר ביום שרב, הרבה רוח וצילצולים אבל תפוקה אפסית.
  חייבים להגביר את הפיקוח והרגולציה בכל תחומי המסחר.
  שיטת מכירת ה’חיסול’ של נכסי המדינה והסכמי מכירה שערורייתיים של חברות ממשלתיות הביא לריכוזיות יתר בשוק ולחוסר תחרות. ה"יד החופשית" של ביבי הביא את המדינה לשיגשוג מדומה ממש כמו הפתגם: הניתוח הצליח אבל החולה מת.

 24. קאמל says:

  ג’ו, אתה מפספס מספר דברים:

  (1) במקביל בעשור האחרון הנהיגו את מס רווחי הון (מ-0% ל-25% בעשור). בעולם מסתכלים על שני המדדים האלה ביחד כסה"כ כסף מרווחי חברות שמגיעים לבעליהם. במדד הזה היינו מעל לממוצע OECD גם לפני המלצות וועדת טרכטנברג, ואנחנו עוד עולים. כלומר את ה-61% יש להשוות ל-45%, ועדיף פשוט לממוצע OECD.

  (2) נותני התגובה היו אף נדיבים, שכן הם הניחו שהעלאה של שיעור מס באחוז יעלה את הגבייה ב-700 מש"ח לא משנה מה (700 מש"ח * 30 = 21 מיליארד ש"ח). בפועל, ככל שממשיכים לעלות את השיעור, תוספת השולית לגבייה קטנה (פעילות עסקית קטנה, או במילים אחרות נפתחות פחות חברות כי זה פחות משתלם), עד לתוספת שולית שיכולה להיות שלילית. נזכיר שבעשור האחרון הגבייה עלה למרות ירידה בשיעור המס. כלומר, ככל הנראה שבשביל לגבות 20 מיליארד ש"ח נוספים, צריך לעלות להרבה יותר מ-55%, *אם* זה בכלל אפשרי.

  (3) הטענה שפעם זה היה 61% וגם אז חברות הרוויחו היא קצת ילדותית. היתה *פחות* פעילות עסקית, היו *פחות* רווחים. יש יותר, פחות, ו"אין בכלל", ואני גם מסכים שגם אם נעלה את זה ל-80% מס, עדיין יהיו חברות עם פעילות עסקית, כי הם מרוויחים! את הסבירות של ההצעה של ספיבק אפשר לראות מול "מה עושים בעולם", אין שום סיבה שנוביל את שיעורי המס בעולם, זה חלמאות סטליניסטית.

  (4) דיני מסים זה עניין מסובך, ואני מבטיח לך שגם אם תעלה את המס ל-80% אז חברות מסוימות יצליחו להתחמק מזה, בין אם ע"י קיזוזים להוצאות והפסדים כלשהן בעבר, ובעיקר באמצעות בניית חברות אם שאליהן מניבים את הרווחים ואלה יושבים בחו"ל. את התופעה השנייה אתה כמובן מעודד עם העלאת המס.

  עוד כמה נקודות, בהן אנחנו פחות חולקים:
  (5) נשמח לשמוע מה בדיוק ספיבק הציע ("אם כי לא זו הצעת ספיבק"), שכן באתר j14 זה בדיוק מה שהיה כתוב ("אפשר לממן באמצעות מס חברות ומספר סעיפים קטנים").

  (6) לגבי "לא לפחד מרגולציה" אני מסכים, אבל דווקא וועדה זו לא בוחלת באמצעי זה ומדברת על פיקוח וחיזוק רגולטורים.

  (7) בגרמניה, שוודיה ודנמרק שה"אדומים" לוקחים כמודל, אין שכר מינימום. ספציפית העלאה מתמדת של שכר מינימום הוא לאו דווקא הכלי היעיל לדעתי, כי זה מונע הזדמנויות העסקה – עדיף להשקיע את הכסף במס הכנסה שלילי.

 25. יאיר הכריש says:

  ומה עם התייחסות לטענה המרכזית כלפי נקודת ההנחה ההתחלתית שלכם של אי-ביטול כלל ההוצאה?
  כל עוד, על פי חוק, תקציב המדינה לא הולם בגידולו את הגידול באוכלוסייה ובמשק אזי בפועל התקציב קטן כל שנה ומעורבותה של הממשלה באחריות לחייהם ורווחתם של האזרחים קטנה.
  כמו כן הביקורת כלפי פרופ׳ יונה כאילו הפתרון היחיד שהוא מציע הינו כלכלה ״קומוניסטית״ דיקטטורית הינה שקרית ונלוזה. ישנו ספקטרום רחב של גישות כלפי מידת מעורבותה ואחריותה של המדינה לכלכלתה מאשר ״או קפיטליזם חזירי או קומוניזם סטייל קים ז׳אנר איל״.
  מנואל וחבר מרעיו, לא ציפיתי להרבה מהוועדה כי היה ברור לי למה הוקמה אבל הצלחתם אפילו להפתיע אותי

 26. יובל says:

  אכן נשמע שהיו לצוות ספיבק יונה מטרות אחרות בביקורת ובאופן שהיא הוצגה. עם זאת, גם אתם כאן לא התייחסתם ברצינות לחלק מן הטענות האמיתיות שצוות ספיבק העלה.

  1. מה בעניין חוק ההסדרים?
  2. מה בעניין חינוך חינם מגיל 3 חודשים?
  3. מה בעניין התחבורה הציבורית? (הפתרונות המוצעים ע"י ועדת טרכטנברג הם MORE OF THE SAME למה שיש כבר היום, במקום להציע רפורמה מקיפה בתחבורה הציבורית)

 27. ג'ו says:

  טענה 2:
  לחזור על קלישאות שטרסלריות כאילו כל דרישה לקבלת אחריות ממשלתית לבעיות חברתיות מהווה רצון מרומז לכלכלה סטליניסטית לא יקדם שום דיון.

  הטענה של פרופ’ יונה פשוטה, בעיות חברתיות יש לטפל על ידי הממשלה ולא על ידי שיחוד בעלי ההון. לדוגמא, בעיית העובדים העניים צריך לפתור על ידי העלאת שכר המינימום ולא על ידי סבסוד המעסיקים הנותנים שכר מינימום. את בעיית המחירים ברשתות השיווק יש לפתור על ידי הגבלת כוחם של רשתות השיווק באמצעות רגולציה, על ידי פיקוח על המחירים במקרים מסוימים והגבלה בפועל של רווחי המשווקים ולא על ידי חיסול החקלאות והתעשייה הישראלית באמצעות פתיחת השוק.

  אלו טענות פשוטות ולא סטליניסטיות.

 28. ג'ו says:

  טענה 1:
  ההצעה שלכם היא העלאה של מס החברות באחוז בודד מ24 ל25 אחוז, לצד ביטול ההורדה המתוכננת. זאת לאחר ירידה דרסטית מ36 אחוזים ב2003 . ראוי לציין כי מס החברות היה 61% עד ‘ההבראה’ של 1986. כיוון שחברות התקיימו והרויחו גל בשנות השבעים והשמונים גם מס של 55 אחוז הוא לא מהפכני אם כי לא זו הצעת ספיבק.

  ישנם חברות רבות שמשלמות סכומים נמוכים בהרבה, לאחרונה התפרסם כי חברת הענק טבע, הגדולה בתחומה בעולם, משלמת פחות מ5 אחוז מס חברות!

  הטענה כאילו לאחר הורדה של כמעט שליש מסכום המס בעשור ביטול ההורדה המתוכננת הוא שינוי דרמטי הוא מעליב.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>